Evden Nasıl Çalışılır?

Evden Nasıl Çalışılır?

Pandemi ile birlikte bir çoğumuz artık evdeyiz. Bir çoğumuzda zaten aile, çocuk, iş bulamama gibi sebepler ile uzun zamandır evdeydi. Fakat dijital ile birlikte hepimiz artık evden çalışabilecek konumdayız. Dünya’da uzun zamandır bir sektör haline gelen freelancerları hiç düşündünüz mü? Evden nasıl çalıyorlar? Sende evden çalışmak istersen o halde neler yapabileceğin konusunda doğru yerdesin.

Evden Çalışmanın Avantajları Neler?

Bu yazıyı yazmadan bir kaç ay önce bana biri evden çalışmanın avantajlarını sayıyor olsaydı muhtemelen ona gülerek bunun mümkün olamayacağını ve dezavantajlarını sıralamaya başlardım. Disiplin eksilir, iletişim kopar…

Oysa bir kaç aydır benve ekibim evden çalışıyor adaptasyon süresinden sonra gayette verim almaya başladığımı söyleyebiliyorum.

Evden çalışırken;

 • Zaman kontrolü elinizde oluyor. (Eğer bir şirkete bağlı değilseniz)
 • Trafikte yada yolda zaman kaybetmiyorsunuz. Böylece işinize yada kendinize daha fazla vakit ayırabiliyorsunuz.
 • Ailenizle bir aradasınız. Çocuğunuzun size ihtiyacı olduğunda yan odadan seslenebiliyor.
 • Kendi konfor alanınızdasınız.
 • Kendi programınıza tabisiniz.
 • İstediğiniz kadar müşteriyle çalışabilirsiniz…

Fakat tüm bu güzellikler kadar adapte olamadığınızda “iş disiplini” oluşturamayabilirsiniz.

Evde Verimli Bir Şekilde Çalışmak İçin İp Uçlar

 • Öncelikle kendinize bir çalışma alanı yaratın. Bu işinize göre bir atölye de olabilir, ufak bir çalışma odasıda.
 • Dikkatinizin dağılmasını engellemek için kendinize zamanlayıcı ayarlayın. (Bulaşıkları yıkamak, çamaşırları asmak yada yemek yapmak iş rutininizi bölmesin.)
 • Uyku düzeni çok önemli. Nasıl olsa evdeyim diyerek düzeninizi bozmayın.
 • Hareket edin. Artık evde olduğunuz için bütün gün bilgisayar başında yada atölyedeki sandalyede çakılı kalmayın. Kısa yürüyüşler iyi gelecektir. Böylece hem bedeniniz hem de beyniniz daha kolay adapte olacaktır.
 • Duruşunuza dikkat edin. Pandemi bitip normale döndüğümüzde eğri bir kaburga yada fıtıklı bir omurilik ile mücadele etmek istemezsin diye düşünüyorum.
 • Gününüzü planlayın. Yapacaklarınızı belirleyin ve gün sonu değerlendirme yapın. Bugün yapmam gerekenleri yerine getirdim mi?
 • Kişisel bakımıza ve giyiminize özen gösterin. Pijamalarla çalışıyorsun diye kimse sana laf etmeyektir ama beyin buna çok dikkat ediyor. İşe başlamadan önce mutlaka kendinizi hazırlayın.
 • Televizyona kesinlikle bakmayın. Bu gerçekten çok dikkat dağıtıcı olabiliyor.
 • Bağımlılık yapacak alışkanlıklar edinmeyin. Çok yemek yada dizi film izlemek gibi…
 • Moral ve motivasyonunuzu yüksek tutmak için sevdiklerinizle birlikte online buluşmalar düzenleyin
 • Son olarak arka planda çalan klasik müzik size güzel eşlik edecektir.

Evden Çalışarak Nasıl Para Kazanabilirim?

Buraya kadar gayet güzeldi fakat ben bir şirkette çalışmıyorum ve kendime evden çalışabileceğim bir iş arıyorum diyebilirsin. Bu sorunun cevabı sende!

 1. Öncelikle hobilerine göz atmanı öneriyorum? Yazı yazmaktan mı hoşlanıyorsun, üretim yapmaktan mı?
 2. Her hangi bir alanda uzmanlığın, bilgi birikimin, deneyimin var mı?
 3. Infuluencer olmak istiyorum?

Bir kaç basit soru ile yapabileceklerini keşfediyoruz. Şimdi sana evden çalışarak nasıl para kazanabileceğin hakkında bir kaç ip ucu vereceğim.

 • Eğer dijital işlere ilgin varsa sosyal medya, dijital pazarlama, e-ticaret konularında eğitim alabilir evden freelancer çalışabilirsin. Grafik tasarımcı, içerik yazarı, sosyal medya uzmanı vb olabilir bionluk.com gibi sitelerden müşterilerine ulaşabilirsin. Eğitimlerimize buradan göz atabilirsin.
 • Eğer üretmekten hoşlanıyorsan, takı tasarlıyor, ahşap boyuyorsan ve bunları evden satmak istiyorsan e-ticarete yönelmelisin. Şuan herhangi vergi mükellefi olmadan Taktuka, Gittigidiyor, Dolap gibi uygulamalardan satış yapabiliyorsun. Ben olsamhedefi biraz daha yükseltir Etsy, Aliekspress ve Amazon üzerinden de dünyaya açılmayı düşünebilirdim.
 • Yada herhangi bir uzmanlığın varsa uzmanlığını satarak da para kazanabilirsin. Çekeceğin eğitim videolarını Udmy gibi sitelerde satışa çıkartabilir, online canlı dersler verebilir hatta uzman olduğun konuda danışmanlık da verebilirsin. İsmini yada projelerini dijital markalaştırabilirsin.
 • Son olarak içerik üretmeyi, yaşadıklarını, deneyimlerini paylaşmak istiyorsan sosyal medyada görünürlüğünü arttırıp reklam alarak da gelir elde edebilirsin. Bence uzun vadede de yada küçük yatırımlarla çok keyifli olabilir.

Bu yazımda evden çalışarak nasıl para kazanabileceğinizi anlatmaya çalıştım. Fakat desteğe ve tavsiyeye ihtiyacınız varsa buradan Dijital Kadınlar Platformu Instagram hesabından bize ulaşın.

 

1 thoughts on “Evden Nasıl Çalışılır?”

 1. Şaziye İLGÜN 22/12/2020 at 9:17 am

  Konular ve içerikler çok çok güzel, harika yol gösteriyorsunuz bunun için sizi kutluyor ve alkışlıyorum. Pandemi döneminde evde çalışıyorum. Odamın birini Atölye yaptım, planlı olunca bence evde çalışmak çok verimli bir kadın olarak. İşime başlamadan önce mutlaka makyajımı yapar, parfümümü sıkar öyle başlarım bebeklerimi yapmaya. Çünki; kendimi daha dinç, kendime güvenim, motivasyonum artıyor. En önemlisi işime saygı duyuyorum. Sağlıkla kalın sevgiler…

Yorum Yap

Mail adresiniz yayınlanmayacak.

Sohbeti Başlat
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ! Nasıl yardımcı olabilirim?