Pinterest Etsy Entegrasyonu

Pinterest Etsy Entegrasyonu

 

Pinterest Etsy Entegrasyonu

 

Pinterest, arama motoru odaklı sosyal medya platformudur. Uygulamada , elişi , sanat, bahçe, kendin yap fikirleri paylaşılır. Pinterest kelimesi , pin ve interest sözcüklerinden oluşur.

Etsy, satış politikası sayesinde Pinterestle benzerlik gösterir. Pinterest Etsy entegrasyonu , uygulamaların  benzerlikleri yönüyle kolaydır.

Pinterest, yaşam   tarzına yönelik fikirleri panolarla paylaşmayı sağlar. Pinterest  panolarına evlerimizdeki mantar panoların dijital hali diyebiliriz.

Pinler, unutmak istemediğiniz bilgileri, çok beğendiğiniz görselleri panolara sabitlemenizi sağlar. Bilgileriniz panolarınızda hem sizin hem de takipçilerin beğenisine sunulur. Bu yazıda sizlere, Pinterest ve Etsy’nin hakkında kullanışlı bilgiler veriyorum.

Çocukluğuma dair bir anım var. Birkaç arkadaş, örgü şişlerimizi almış, komşu teyzeden örgü öğrenmeye çalışıyoruz.

Örgü öğrenmek ve öğretmek sabır işi. Annelerin sabrı tükenince komşu teyzeye şirinlik yapılır, biraz da onun sabrı sınanır. Ortaya çıkan küçücük yamuk yumuk şekiller gururla elbezi yapılır.

Zamanın ruhu, teknolojiye ve yaşadığımız şartlara göre şekilleniyor. Bilginin aktarılma şekli de yaşadığımız devre göre değişiyor.

Bir dönem kadınlar örgü modellerini sır gibi birbirinden saklardı. Altın günü sonrasında sırra kadem basan yemek tarifi defterlerini de unutmayalım.

Bu gün ise herkes yemek tarifi ve örgü modeli paylaşıyor. Kimin paylaşımı daha çok görünürse o popüler oluyor.

Peki paylaşımlar nasıl ve nerede yapılıyor?

Artık  mahalle kültürü ihtiyacını sosyal medya karşılıyor. Her sosyal medya platformunun kendine özgü dili, anlayışı var. Artık örgü modelleri, yemek tarifleri için Pinterest’e başvuruyoruz.

Pinterest kullanıcılarının %80’ini kadınlar oluşturuyor.

Pinterest 2010 yılından bu güne varlığını sürdüyor. Platformda, yaşam tarzına ilişkin her konuda paylaşımlar yapılıyor.

Pinterest hem sosyal medya hem arama motoru olarak çalışıyor. Bu yönüyle Etsy’le benzerlik gösterir. Platformların benzerliği sayesinde, Pinterest Etsy entegrasyonu başarılı sonuçlar doğurur.

Pinterest Etsy Entegrasyonu Nedir?

Pinterest Etsy entegrasyonu iki uygulamayı birbiriyle uyumlu kullanarak yapılır.

Pinterest el yapımı ürünlere ağırlık verir. Kendin yap projelerini ön plana çıkarır. Etsy de el yapımı ürün satışını hedefler. Her iki uygulamanın kullanıcılarının büyük kısmı Amerika’da yaşar. Birçok ortak noktaya sahip iki uygulamayı birbirine entegre etmek mantıklı bir davranış olur.

Pinterest Etsy entegrasyonu , Etsy dükkanı ve Pinterest işletme hesabını birbiriyle uyumlu kullanmayı gerektirir.

Pinterest Etsy entegrasyonu için Etsy görsellerinizi Pinterest hesabınıza yükleyin. Görsellerin linkini pin açıklamasına yapıştırın. Panolarınız ve Etsy dükkan temanızı birbirine uyumlu kullanın. Birkaç basit kuralı uygulayarak Pinterest Etsy entegrasyonu sağlamış olursunuz.

Pinterest Uygulaması Hakkında.

Pinterest, görsel bir keşif motorudur. Yaşam tarzı için fikir verir.  Yemek tarifi , bahçecilik, bitki bakımı, el işi , dikiş , Pinterestte bulacağınız ana başlıklardan sadece bir kısmı.

İlhama ihtiyaç duyduğunuz her konuda Pinterest size yardımcı olur.

Sanatsal üretim ilhamla başlar, emekle devam eder. Üretim çoğaldıkça yeni ilham kaynaklarına ihtiyaç doğar. Pinterst bu noktada size sınırsız seçenek sunar.

Pinterest uygulaması görsel paylaşımı üzerine kuruludur. Basitçe, panolar ve pinlerden oluşur. Sanal panolar evlerimizdeki mantar panoların yerini tutar. Pinler panolara iğnelediğiniz görsellerdir. Sınırsız pano ve pin kullanabilirsiniz.

Panolar konusuna göre düzenlenir. Düzenlediğiniz panolar içerikleri doğrultusunda adlandırılır. Panoları konulara göre düzenlemek takipçilerin size kolay ulaşmasını sağlar.

Panoları düzenlerken

 • Panolarınızda konu bütünlüğü olmasına,
 • Pano başlıklarının trafik çekecek sözcüklerden oluşmasına,
 • Pano tanıtım yazınızın açıklayıcı olmasına,
 • Başkalarının pinlerinizi sabitlemesine izin vermeye,
 • Gurup panolarına katılmaya,

Dikkat edin.

Gurup panolarında Birden fazla Pinterest kullanıcısı bir panoyu paylaşabilir. Bu da size yüksek trafik sağlar.

pinterest ve etsyi anlatan ikikalp

Panolarınızı düzenlerken Pinterest Etsy entegrasyonu için tema bütünlüğüne dikkat edin .

Pinterest e -ticaret yapmak için çok uygundur. Satışlar genellikle Pinterest , Etsy entegrasyonu ile yapılır.

Pinleriniz fotoğraf, video ve ürün olabilir. Pinlerin büyük çoğunluğu bir web adresiyle bağlantılıdır. Uygulama web bağlantılı pinleri öne çıkarır. Kendinize ait bloğunuz ya da web siteniz varsa avantajlısınız.

Web sitenizdeki ürün görsellerinize link bağlayın. Görsellerinizi panonuzda paylaşın. Pinterest sayesinde web sitenizin trafiğini artırabilirsiniz. Yoksa da Pinterest Etsy entegrasyonu sayesinde satışlarınızı yükseltebilirsiniz.

Etsy dükkanınız varsa web sayfanız ve  Pinterest panolarınız  ortak renklerde ve temada olmalı. Marka temanız ve renkleriniz tema bütünlüğü sayesinde müşterinin aklında kalır. Profesyonel bir imajınız olur.

Pinleriniz nasıl olmalı?

 • Pinlerinizde birden çok renk kullanın. Kullanıcılar, açık renkli aydınlık görselleri tercih ediyor.
 • Pinlerinizin konusu panonuzla alakalı olsun.
 • Pinlerinizi kullanıcıların aktif olduğu saatlerde sabitleyin.
 • Pinlerinizi kaydettikten sonra bu pini düzenle kısmımdan pininizle ilgili açıklama yazın.
 • Açıklamanızda,  20 tane anahtar kelime kullanabilir,  linklerle sitenize yönlendirme yapabilirsiniz.

Pinterest Görsellerinizi Düzenlerken 

Uygulama görsel paylaşım üzerine kurulu. Haliyle kullandığınız görsellerin kalitesi önemli. Pinterest’te; üç pin boyutu var; standart, kare ve uzun pin.

*standart pin boyutu  600x900pixel

*Uzun pin boyutu 600×1250 pixel

*Kare pin boyutu 600×600 pixel

Boyutları pinleriniz için ideal olan ölçüler.

Farklı kaynaklar size dik resimlerin daha çok öne çıkacağını söyleyebilir. Pinterest kullanıcılarının % 80i mobil cihazlardan giriş yapıyor. Görsellerin mobil görünüme uyumlu olması gerekiyor.  Pintersest 2018 ‘den bu yana ideal paylaşım boyutunu 1:1 en fazla 1:2.1 olarak kabul ediyor.

Değişikliğin altında yatan amaç Pinterest Etsy entegrasyonu sağlamak. Etsy görsellerini Pinterest’e entegre etmek yeni değişiklikle daha kolay oluyor.

Pinterest üzerinden gelen yüksek trafik, satışlarınızı artırır.

Pinleriniz sizin için kullanışlı bir reklam aracıdır. Uygulamanın mantığı , görsellerin kullanıcıyı bir yere yönlendirmesi üzerine kuruludur.

Pinlerin çoğu web bağlantılıdır. Pinterest web bağlantılı pinlere öncelik verir.  Pinterest Etsy entegrasyonu yaparak istediğiniz adrese trafik çekebilirsiniz.

Neden Pinterest Etsy Entegrasyonu Yapmalısın ?

Pinterest kullanıcılarının %40’ı Amerikalı. Etsy kullanıcılarının çoğu Amerika’da yaşıyor. Lokasyon ortaklığı pinterest hesabınızı Etsy’e bağlamanız için önemli bir sebep.

*Kullanıcılarının % 87’si Pinterest sayesinde  alışveriş yaptığını söylüyor. Pinterest hesabınız ve  Etsy hesabınızı bağlamak için bir neden daha.

*Pinterestte takipçi sayısı yükseltmek çok önem taşımaz. Önemli olan pinlerinizin paylaşım sayısı.

*Kullanıcılar , ağırlıklı olarak re pin özelliğini kullanır. Pinterest’in tercihi yeni pinlerdir. Etsy dükkanındaki ürünleri düzenli olarak pinlemek algoritma tarafından olumlu algılanır.

*Sizin paylaştığınız pinler diğer kullanıcılar tarafından kaydedilir. Etkileşiminiz, pininizin kaydedilme sayısı oranında artar. Pinterest Etsy entegrasyonu yaparak , kaydedilen pinleriniz  üzerinden Etsy dükkanınıza müşteri aktarabilirsiniz.

Farz edelim günde bir ürün pininiz kaydediliyor. Aynı pini ayda 2000 kişinin birbiriyle paylaştığını düşünün. Pin üzerinden sitenize % 1 yönlendirme gelmiş olsun. Tek bir pin üzerinden alacağınız trafiği düşünün.

Pin Hikayeleri.

Pin hikayeleri uygulamanın yeni özelliği. İnstagram hikayesine benziyor.

Her uygulama yeni özellikleri destekler ve trafik verir. Paylaştığınız pin hikayesini repin yaparak çok uzun süre trafik çekebilirsiniz.

Kendinizi tek bir sosyal medya uygulamasına hapsetmeyin.

E ticaret yapıyor ve internetten ürün satışı yapıyorsunuz. O zaman dijital ortamın tüm olanaklarından faydalanmalısınız.

Pinterest görsel odaklı çalışır. El yapımı ürünler de görsel açıklamaya ihtiyaç duyar.Etsy dükkanınız varsa dükkanınızdaki görselleri Pinterest’te paylaşarak  Pinterest Etsy entegrasyonu yapmış olursunuz.

Şimdi eğlenceli bir oyun oynayalım.

 • Pinterest hesabınızdaki örgü görselinize açıklama kısmından youtube kanalınızın linkini yapıştırın.
 • Pinterestteki örgünün nasıl yapıldığını youtube videosunda açıklayın.
 • Youtube videolarında paylaşım butonları var. Bu butondan da videonuzu Pinterest’e pinleyin.
 • Youtube kaynaklı pininizden instagram hesabınıza bağlantı verin.
 • Yaptığınız örgü ceketi giyip instagramda paylaşın.
 • İnstagram profilinizde youtube Pinterest ve Etsy adreslerinizi paylaşın.
 • Şimdi aynı ceketi Etsy’e yüklediğinizi farzedelim.
 • Youtube videonuzu Etsy hesabınıza bağlayın.
 • Etsy’deki Görselinizi linkleyerek Pinterestte paylaşın. Böylelikle Pinterest Etsy entegrasyonu sağlamış olursunuz.

Tüm adımları gerçekleştirdiğinizde, Pinterest ,youtube instagram ve Etsy arasında bir zincir oluşturursunuz. Oluşturduğunuz döngü, bir noktada mutlaka müşteri trafiği alarak sonlanacaktır.

Ben örnek verdim siz sıralamada değişiklikler yapabilirsiniz. Adı üstüne, oyun.

Aklınızda bulunsun, tüm yönlendirmelerinizin son durağı satış sayfanız olmalı. Aksi takdirde satış yerine beğeni almakla yetinirsiniz.

Pinterest İşletme Hesabı Açma

1-Pinterest işletme hesabı açarken ülke ve bölgeyi  Amerika seçmelisiniz. Çünkü  pinterestin %40 ı ve etsy’nin yarıdan çoğu Amerika kullanıcısı .Etsy satışlarınız%80 ihtimalle  Amerika üzerinden gerçekleşecek.

2-İşletme hesabınızı açın. Profil adınızı girin. Markanızın odak noktasını seçin. Nerelerden satış yapacağınızı işaretleyin. Bu kısımda çevrimiçi mağaza ve pazaryerini işaretlersiniz.

3-İleri butonuna tıklayınca karşınıza çıkan seçeneklerden etsy’i işaretleyin

4-Reklam yayınlamayı düşünüyor musunuz, kısmına henüz emin değilim seçeneğini işaretleyin.

İşletme hesabınız artık açıldı

Hesabınızda yararlanabileceğiniz bir çok araç var. Reklamlarınızı, kaydetme sayılarınızı , pinlerinizin kaç gösterim aldığını ,kaydetme ve tıklama aldığını  panonuzdan görebilirsiniz. Artık panolarınızı oluşturabilirsiniz. Önce hikaye kısmını aktive edin.

Pinterest hikaye özelliği henüz Türkiye’de kullanılmıyor.

Siz ülke ve bölge olarak Amerika’yı seçtiğiniz için hikayeler özelliğini kullanabileceksiniz. Hikayeler özelliğini tıklayın. Erişim talep edin. Bir süre sonra hikaye özelliğiniz açılacak.

Pinterest hikayeleri instagramdaki gibi gün sonunda silinmiyor. Siz aynı hikâyeyi tekrar tekrar kullanarak trafik toplamayı sürdürebilirsiniz.

Pinterest Etsy entegrasyonu için panonuza Etsy hesabınızdan bir pin yükleyin. Etsy’de olan açıklamanızı kopyalayıp pininizin açıklama kısmına yapıştırın. Açıklama kısmı 500 karaktere kadar izin verir.

Etsy listenizde  bir ürünün 10 ayrı fotoğrafı olabilir. Siz her fotoğraf için aynı linki kullanırsanız hep aynı fotoğrafı paylaşmış gibi algılanırsınız. Bu durum Pinterest Etsy entegrasyonu  yapmanızı zorlaştırır.

Bu durumu çözmek için Fotoğrafınızın linkini kopyalayın. https://bitly.com/ adresine gelin. Linkinizi bu adresteki çubuğa yapıştırıp yeni bir link oluşturun.

Her gün en az 5 pin paylaşın. Pinlerinizin bir kaç tanesini hikaye pini , kalanı normal pin olarak paylaşın.

Panolarınıza eşit sayıda pin oluşturun. Tek bir panoda yoğunlaşmak trafiğinizi olumsuz etkiler.

Sözün özü,

 • Pinterest etsy entegrasyonu önemlidir.
 • Pinleriniz istediğiniz adrese yönlendirme sağlar.
 • Etsy ve Pinterst birbiriyle uyumludur. Pinlerinizle reklam, linkinizle satış yaparsınız.
 • Ben fotoğrafı pinledim bitti demek olmuyor. Pin açıklamasını sağlam yapmalısınız.
 • Etsy ve Pinterest görsel ağırlıklıdır. Kaliteli görseller oluşturun.
Sosyal Medya Sizin Reklam ve Cazibe Merkeziniz.

Eskiden mahallenin hamarat hanımları odak noktası olurdu. Şimdi Pinteresti güzel kullanan, panolarını doğru düzenleyen dijital kadınlar başarılı oluyor.

Komşunun üstündeki yelek modeline heveslenen kadın, şimdi o yeleği Pinterestte görüyor.Etsyden,taktukacom‘dan satın alıyor.

Linkleme hatanız olabilir , ufak tefek teknik aksaklıklar olabilir. Bir müşteri bir ürünü gerçekten istediğinde ne yapar eder , bulur ve alır.

İşin özü heveslendirmekte. Keşke benim olsa dedirmekte.

 

Not:Yazının sonuna bizlere e-ticaret dersleri veren Sadık Vural Hoca’nın videosunu ekliyorum. Görsellerin önemini anlatıyor. Heves için görmek gerek. Görmek için de görsel…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 thoughts on “Pinterest Etsy Entegrasyonu”

 1. nurselerakman 18/06/2021 at 2:44 am

  Güzel bir içerik olmuş.Fikrinize sağlık.

 2. Nagehan Göney 18/06/2021 at 2:18 pm

  Mükemmel her paylaşımla daha da ufkumuzu açıyorsun meltem, hanımcım, kalemine sağlık

  • Meltem tayyar 18/06/2021 at 11:42 pm

   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim Nagehan Hanım. Birazcık faydamız dokunuyorsa ne mutlu bizlere 🙂

Yorum Yap

Mail adresiniz yayınlanmayacak.

Sohbeti Başlat
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ! Nasıl yardımcı olabilirim?