Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber internet hayatımızda büyük bir yer kaplamaya başlamıştır. Evde, iş yerlerinde, okullarda hemen hemen her yerde teknolojinin ve internetin imkanlarından faydalanmaktayız. Sosyal medya da internetin yaygınlaşmasıyla hayatımıza giren alanlardan bir tanesi. Sosyal medya kanalları ile gerek sözlü gerek yazılı gerek de görsel ile iletişim kurabilmekteyiz. Hemen hemen herkes sosyal medya kanallarını kullanmakta ve diğer insanlarla iletişimlerini bu kanallar aracılığıyla sağlamakta.

Dijital markaların simgelerini tutan insanlar

İnternetin ve sosyal medyanın bu derece yaygınlaşması sosyal medya uzmanlığı gibi yeni meslek dallarını da ortaya çıkardı. Sosyal medyanın öneminin giderek arttığı, reklamların bile sosyal medya aracılığıyla yapıldığı günümüzde sosyal medyanın yönetilmesi için sosyal medya uzmanlarına ihtiyaç duyulmya başlamıştır. Sosyal medya uzmanlığı her geçen gün yaygınlaşmakta ve daha da popüler hale gelmektedir.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal medya uzmanlığının tanımı yaklaşık 2000 yılına kadar dayanmaktadır. İlk olarak kişisel web adresleri çok kişi tarafından takip edilen kişilere sosyal medya uzmanı denmiştir. Daha sonra dijital ajansların bünyesine katılan bu kişiler reklam ve tanıtım yapmaya başladılar. Günümüzde ise firmalar eğitimli ve deneyimli sosyal medya uzmanları ile iş yapmaktadır.

Sosyal medya uzmanı nedir sorusunun cevabını ifade etmek gerekirse; firmaların marka ve isim bilinirliğini arttırmak, satış faaliyetlerini ve pazarlama statejilerini geliştirmek için sosyal medya aracılığıyla uygulama ve planlama yapan kişiler olarak adlandırabiliriz. Yeterli donanım ve tecrübeye sahip sosyal medya uzmanı markalara kısıtlı argüman ile en fazla yararı sağlamayı amaçlamaktadır.

Günümüzde firmalar arasındaki rekabet oldukça yüksek boyutlara ulaşmıştır. Firmaların rakiplerinden sıyrılması ve daha çok tanınması için pek çok şartı yerine getirmesi gerekmektedir. Sürekli aktif halde olan, başarılı stratejiler geliştiren, sürekli gelişim gösteren, dinamik bir yapıya sahip olan ve gündemden geri kalmayan firmalar rakipleri arasından sıyrılıp başarılı olabilirler. Bu şartların sorunsuz şekilde yerine getirilmesi için firmalar sosyal medya uzmanlarından yardım alabilirler. Giderek daha da yaygınlaşan ve gelişen sosyal medya plartformlarında firmaların varlıklarını sürdürebilmesi sosyal medya uzmanlarının yönlendirmeleri sayesinde olmaktadır.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanları firmalarla iş birliği halinde olup reklam ve tanıtım yaparlar. Sosyal medya uzmanlığını meslek olarak gören kişiler bu alanda kendilerini geliştirerek firmalara yardımcı olabilirler. Sosyal medya uzmanı firmanın ve ürünlerin sosyal medya üzerinden reklam ve kampanyalarla hedef kitleye ulaşmasını sağlar.

Sosyal medya uzmanlarınca hedef kitlenin satın alma faaliyetleri incelenerek buna göre pazarlama stratejileri geliştirilir. Ürünlerin pazarlanması ve hedef kitleye kolay ulaşılması için hangi sosyal medya plartformunun kullanılacağını da sosyal medya uzmanları belirler. Sosyal medya uzmanlarının en önemli işi hedef kitleyi ve uygun pazarlama stratejisini belirlemek ve uygulamaktır.

Sosyal medyanın bir plartform haline gelmiş olması sosyal medya uzmanlığını da bir iş haline getirmiştir. Sosyal medya uzmanının yapacağı işleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sosyal medya uzmanı firmanın hangi sosyal medya plartformunda yer alması gerektiğini belirler. Bunun için sosyal medya uzmanı her sosyal medya plartformuna ve o sosyal medya plartformundaki kitleye hakim olmalıdır.
 • Sosyal medya uzmanı firmanın hitap ettiği hedef kitleyi belirler ve bu hedef kitlenin daha çok bulunduğu sosyal medya plartformu üzerinden tanıtım ve çalışmalar yapar. Tüm bu tanıtım ve çalışmalar hakkında firmaya bilgilendirme yapar ve uygun stratejileri belirler.
 • Rakip firmaların stratejilerini takip eder ve buna göre reklam stratejilerini yönetir. Rakip firmaların sosyal medya kanalları üzerinden yaptığı çalışmalara hakim olur.
 • Dijital dünya trendlerini takip eder ve firmanın kampanyalarını buna göre düzenler. Bu günlere özel reklam ve promosyon kampanyaları yapar.
 • Firmaya özel web sitesi ve bloglar hazırlar ve bu bloglara içerik hazırlayarak firmanın web sitesini SEO uyumlu hale getirir. SEO uyumlu web siteleri ve bloglara müşteriler daha kolay şekilde ulaşır.
 • Firmaya uygun olmayan stratejileri belirler ve bunlar üzerinde çalışmalar yapar. Kötü eleştirilere ve olumsuz haberlere karşı stratejiler geliştirir. Kriz anı yönetimini yapar.
 • Şirketin sosyal medya profillerini oluşturur, bu profilleri yönetir ve takipçi sayısını arttırmaya yönelik stratejiler izler.
 • Sosyal medya trendlerine hakim olur ve bu trendlere uygun kampanyalar düzenler.
 • Hedef kitleye yönelik çalışmalar yaparak firmanın tanılırlığını ve ve marka değerini arttırır.

Sosyal Medya Uzmanı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Sosyal medya uzmanı ne iş yapar sorusunun cevabına hakim olduktan sonra sosyal medya uzmanlığının size uygun olup olmadığını anlamanız için bu mesleği yapan insanların hangi özelliklere sahip olması gerektiğini de bilmeniz gerekmektedir. Sosyal medya uzmanı olmak için gereken  özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kriz anlarını yönetmeyi bilmelidir.
 • Dünya’da gelişen akımlara hakim olmalı ve bu akımları takip etmelidir.
 • İnsanlarla doğru ve sağlıklı iletişim kurabilmelidir.
 • Araştırmayı sevmelidir.
 • Yeni fikirlere açık olmalıdır.
 • Grup çalışmalarına uyumlu olmalıdır.
 • Analiz yeteneği kuvvetli olmalıdır.
 • Hayal gücü gelişmiş olmalıdır.
 • Raporlama ve ölçümleme yapabilmelidir.
 • Çoklu görevleri planlayabilmelidir.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya uzmanı olmak için bir ünizersite okumak gerekmez. Sosyal medya uzmanları için özel bir eğitim şartı aranmaz. Peki sosyal medya uzmanı nasıl olunur diye merak ediyorsanız işe bazı eğitim kurumlarından sosyal medya uzmanlığı sertifikası alarak başlayabilirsiniz.

Sosyal medya uzmanlığı sertifikası alabileceğiniz plartformlardan biri de Dijital Kadınlar Plartformudur. Dijital dünyada kadınları güçlendirmek misyonu ile 2019 yılında bir araya gelen plartform türlü alanlarda kadınlara eğitimler vererek sertifika almalarını sağlamaktadır. Zaman içerisinde büyümüştür ve binlerce kadına destek olan kurum daha fazla kadına destek olma amacı ile yoluna devam etmektedir. Siz de dijital olarak eğitim almak, kendinizi geliştirmek, ilham almak, kariyerinizi büyütmek istiyorsanız Dijital Kadınlar Plartformu üzerinden eğitim alabilirsiniz.

Dijital Kadınlar Plartformu üzerinden alabileceğiniz eğitimlerden bir tanesi de sosyal medya uzmanlığı eğitimidir. Bu eğitimi alarak sertifika sahibi olabilir ve bu alanda bir kariyer geliştirebilirsiniz. Bu işi yapacaksanız bu konuda eğitim almak ve kendinizi geliştirmek sizi bir adım öteye taşıyacaktır. Dijital Kadınlar Plartformu üzerinden alacağınız bu eğitimde sosyal medya plartformlarının algoritmasına ve çalışma biçimlerine hakim olursunuz. Sosyal medya yönetim araçlarını öğrenirsiniz. Sosyal medya üzerinden reklam verme modellerine hakim olursunuz. Içerik oluşturmaya ve içerik yönetimine hakim olmayı öğrenirsiniz. Hedef kitleleri belirlemeyi, X, Y, Z ve alfa kuşaklarının davranış ve beklentilerine hakim olmayı ve online olarak reklam bütünleştirmeyi öğrenirsiniz. Rakip ve vaka analizini, kriz yönetimini öğrenirsiniz.

Sosyal medya uzmanlığı konusunda kendinizi her açıdan geliştireceğiniz bu eğitime Dijital Kadınlar Plartformu üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu plartforma üye olduğunuzda bu ve bunun gibi bir çok eğitime ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Sosyal medya uzmanlığı eğitimini bu plartformda alabilirsiniz. Bu eğitimi alarak bu alanda bilgi sahibi olarak bu işi yapmak için adım atmaya başlayabilirsiniz.

1 thoughts on “Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?”

 1. Harika bir eğitim platformu ben ilk derse girdim bir çok doğru bildiğim yanlışlarım varmış 🙂şiddetle tavsiye ederim🙋‍♀️

Yorum Yap

Mail adresiniz yayınlanmayacak.

Sohbeti Başlat
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba ! Nasıl yardımcı olabilirim?